340 kB 20 MB
Instrukcja
Instrukcja
1.Przygotowanie ściągawki
2.Włożenie do długopisu

PRZYGOTOWANIE


        Wszystko w Word 2000 (to samo można zrobić w 97, ale już nie pamiętam jakie były różnice w formatowaniu)

        Pisząc ściągawkę doradzam ograniczanie spacji, stosowanie skrótów, pogrubień, kursywy i kolorów w celu wyróżnienia bloków tematycznych, list, podrozdziałów etc. Najlepszą czcionką do ściągawek jest poczciwy "Times New Roman" - po przeprowadzeniu seriii testów z wieloma czcionkami, okazało się że gwarantuje ona najlepszą czytelność w małych rozmiarach, a przede wszystkim mieści najwięcej znaków w jednej linijce. Do wzorów matematycznych polecam Microsoft Equation wbudowany w pakiet Office (Pasek menu -> Wstaw -> Obiekt... -> Microsoft Equation).
        Po skończeniu wpisywania tworzymy pod spodem tabelę. (Pasek menu ->Wstaw ->Tabela...).
W rozmiarach tabeli liczbę kolumn i wierszy ustawiamy na 1. Wybieramy "Stałą szerokość kolumn" w "Zachowaniu Autodopasowania" i wpisujemy 12,1 cm. Nie należy używać żadnego autoformatowania. "OK"


        Gdy już mamy gotową tabelę, otwieramy pasek narzędzi "Tabele i krawędzie" (Pasek menu -> Widok -> Paski narzędzi -> Tabele i krawędzie). Grubość linii ustawiamy na najmniejszą (0,25pt), a styl linii na przerywaną, z najmniejszymi odstępami (czy po prostu kropkowaną). Wybieramy na pasku ołówek po lewej ("Rysuj tabelę") i przeciągamy kolejno po wszystkich krawędziach tabeli. Obramowanie gotowe.


        Odhaczamy "Rysowanie tabeli" i wstawiamy kursor do tabeli. Teraz należy zlikwidować wewnętrzne marginesy tabeli, które zabierają nam niepotrzebną przestrzeń. (Pasek menu -> Tabela -> Właściwości tabeli...). Na zakładce "Tabela" klikamy "Opcje..." a tam ustawiamy wszystkie "Domyślne marginesy komórek" na 0 px. Należy także odhaczyć "Automatyczne dopasowywanie rozmiaru do zawartości", by tabela sama nie zmieniała rozmiaru w trakcie wlewania tekstu. "OK"


        Tabela jest gotowa. Zaznaczamy cały tekst który napisaliśmy, kopiujemy i wklejamy do tabeli. Nie należy się na razie przejmować dziwnym wyglądem. Następnie zaznaczamy wklejony tekst w tabeli i wybieramy rozmiar czcionki "3". Wiem, nic nie widać. Można sobie wybrać dogodne powiększenie (300-500%). Teraz by więcej linijek tekstu zmieściło się w jednej tabeli należy zmniejszyć odstępy między wierszami (Pasek menu -> Format -> Akapit...). Na zakładce "Wcięcia i odstępy" wybieramy "Odstępy między wierszami" i ustawiamy je na "Dokładnie" a ich szerokość na "3 pt". "OK"


        Prawie gotowe. Teraz wystarczy posprawdzać czy po prawej stronie nie ma w niektórych linijkach zbyt dużo pustego miejsca (zdarza się to np.przyCiągachWyrazówOddzielonychPrzecinkami,ale,bez spacji-oszczędnośćMiejsca:). Wtedy wystarczy porobić spacje w następnej linijce. Wysokość tekstu/tabeli nie może przekroczyć 1,5 cm, gdyż wtedy ściąga nie będzie chciała wejść do długopisu. Przy powyższym układzie 1,5 cm to 15 linijek tekstu. Wszystko co poniżej należy włożyć do drugiej tabeli i długopisu. Były klasówki gdzie połowa klasy miała po 7 długopisów na ławce ;). Wydrukować i pociąć - najłatwiej jest używać linijki i nożyka-skalpela do papieru, no chyba że ktoś świetnie radzi sobie z nożyczkami.


        Druk zależy od drukarki. Jeśli uważasz że literki są za małe i nie możesz ich rozczytać, wpierw włóż ściągę do długopisu - posiada on właściwości powiększające dzięki swojej budowie. Jeśli jednak wciąż trudno będzie ci rozczytać ściągę, zwiększ sobie rozmiar czcionki. Należy pamiętać tylko o wysokości i "Odstępach między wierszami". Jeśli chcesz by czcionka miała wielkość 4, to odstęp należy również ustawić na 4, itd. Inaczej linijki będą na siebie zachodzić, i będzie babol.

WKŁADANIE


        Wyciętą ściągę kładziemy literkami do spodu na równej powierzchni, tak by jej początke znajdował się dalej od nas. Znajdujemy w domu wkład do długopisu dłuższy od samej ściągi oraz jak najbardziej cienki. Kładziemy go bliżej siebie i "ruchem wałkujacym" nawijamy delikatnie ściągę na wkład.


Instrukcja


        Tak przygotowany rulonik bierzemy do ręki, i przeciągmy wkładem między zagiętymi końcami ściągi, by nie zachodziły na siebie i by nie zasłaniały tekstu. Pozostaje już tylko włożyć do długopisu (!pamiętać o tym jak lecą literki - od lewej do prawej!).

powrót